İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. 5G Teknolojisi Nedir? Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

5G Teknolojisi Nedir? Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

5g-teknolojisi-nedir

Son zamanlarda teknolojik gelişmelere bağlı olarak mobil teknolojilerde son hızla gelişmeye devam ediyor. Son gelişmeler ışığında mobil teknolojinin son ürünü olan 5G teknolojisi çok yakın bir zamanda ülkemizde kullanıma sunulmaya başlanacak. Ülkemizde de 5G teknolojisi ve getireceği yenilikler merakla konuşulmaya devam ediyor. Ayrıca ülkemizde bu teknoloji gelişmelerini yakından izleyerek altyapı sistemlerinin kurulması için çalışmalara hız vermiş durumda. Hepimizin hayatında önemi bir yenilik olan 5G teknolojisi nedir? sorusunun cevabına hep birlikte bakalım. 

5G teknolojisi nedir dendiği zaman kısaca mobil teknolojide en son gelinen nokta olarak karşımıza çıkıyor. İnsanların mobil iletişim cihazları üretim aşamasında altyapı standartlarına uygun şekilde yapılıyor. Teknolojide gelişim devam ettikçe hücresel ağlarda insanlara kaliteli hizmet vermek için altyapısını değiştiriyor.  

Kısaca 5G teknolojisini yeni nesil hızlı mobil internet olarak tanımlayabiliriz. Yapılan hücresel ağların altyapısındaki bu değişimler ise; teknolojideki gelişimin hızı ile orantılı olarak gelişmeye devam ediyor. 

5G Teknolojisi Nedir? Avantajları Nelerdir?

https://gecbunlari.com/wp-content/uploads/2020/10/5G-Teknolojisi-1-300x183.jpg

Mobil teknolojinin son ürün olarak gündeme gelen 5G teknolojisi avantajları arasında en önemli olan yüksek hız teknolojisidir. 5G özellikleri bakımından 4.5G den daha kapsamlı olması bekleniyor. 

5G özellikleri ile birlikte veri indirme hızının 1 Gbps üzerine çıkabileceği düşünülüyor. 

Ayrıca internet hızının artması bekleniyor.  Mobil teknoloji ve cep telefonlarında kullanılacak olan 5G teknolojisi ile birlikte cep telefonlarında kullanılan bataryaların ömrünün 10 yıl olarak uzatılması hedefleniyor. Ayrıca önemli avantajları arasında telefonların 30 günde 1 defa şarj edilmesi hedefleniyor.  

5G teknolojisinin hayatımıza girmesiyle birlikte kırsal kesimdeki işletmelerin kalkınması da hedefleniyor. Ayrıca kırsal alanlarda bölgesel ekonomilerinde kalkındırılması hedefleniyor. Yapılan bu uygulamalardan sonra 5G teknolojisi daha geniş alana yayılacaktır. 

5G Teknolojisi’nin Dezavantajları 

5g-teknolojisi

5G teknolojisi zararları insanları tedirgin edecek kadar olduğu söyleniyor. Bunlardan ilk olarak ulaşılabilirlik sorununun yaşanmasıdır.  Bunun yanında altyapıların geliştirilmesi ve güçlendirilmesi ülkelerin 5G teknolojisine ekonomilerinde bir bütçe ayırması gerekecek. 

5G teknolojisini zararları arasında teknolojinin daha rahat olması için yeni baz istasyonları kurulmaya başlanmasıdır. 5G teknolojisinin kullanıcılara daha hızlı ulaştırılması için kurulması gereken baz istasyonlarının daha iyi bir internet sunması hedefleniyor. Bu hedefte oluşacak sorun baz istasyonlarının yerleşim yerlerine yakın kurulması radyasyon tehdidini ortaya çıkarıyor. 

5G nin dezavantajları yazılım açıkları da ortaya çıkacaktır. Bu yüzden siber saldırılar ortaya çıkabilir. Son olarak 5G teknolojisinde güvenlik sorunlarının olması siber saldırıların gerçekleşmesine neden olacaktır. 

Bu konular ilginizi çekiyorsa diğer konularımıza da buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap