İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bilgi
  3. İnternetten Alışveriş Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnternetten Alışveriş Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

internetten-alisveris-nasil-yapilir

Teknolojik alt yapının hızla gelişmesiyle birlikte günümüzde birçok kişi alışverişlerini internet üzerinden son derece kolay ve pratik bir şekilde yapabilmektedir. Her ne kadar internetten alışveriş yapmak son derece güvenlide olsa ne yazık ki bazı istenmeyen durumlar ortaya çıkabilmektedir. Peki, internetten alışveriş yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Dilerseniz, birçok kişi tarafından son derece merak edilen bu sorunun yanıtını gelin ayrıntılı bir şekilde birlikte inceleyelim.  

5 Adımda Güvenli Online Alışveriş 

internetten-alisveris

Güvenli online alışveriş nasıl yapılır sorusu, son dönemlerde oldukça sık sorulmakta ve araştırılmaktadır. Özellikle, artan dolandırıcılık vakaları nedeniyle insanların büyük bir kısmı tedirgin olmakta ve online alışveriş sektörüne mesafe ile yaklaşmaktadır. Peki, 5 adımda güvenli online alışveriş nasıl yapılır? 

Ürün Yorumlarına Dikkat Edin 

internetten-alisveris-nedir

İnternetten alışveriş yaparken dikkat edilmesi gerekenler listemizin ilk sırasında ürün yorumları yer alıyor. Herhangi bir internet sitesinden alışveriş yaparken mutlaka ürün yorumlarını okumalı, detaylı ve olabildiğince ayrıntılı bir şekilde incelemelisiniz. Olumsuz yorum yapılan ürünlerden uzak durmalı ve online alışverişinizi bu doğrultuda şekillendirmelisiniz. 

İnternetten Alışveriş Yaparken Satıcı Puanı Çok Önemli  

satici-puani

Online alışveriş yapan kullanıcıların büyük bir kısmı fiyat odaklı bir şekilde alışverişlerini gerçekleştirmektedir. Uygun fiyatlı ürünleri tercih eden kullanıcılar, satıcı puanlarına dikkat etmemekte ve hayal kırıklığı yaşayabilmektedir.  

İnternet üzerinden alacağınız herhangi bir ürün için hayal kırıklığı ile karşılaşmamak adına mutlaka satıcı puanını detaylı bir şekilde incelemeli ve yüksek puanlı satıcılardan alışveriş yapmaya azami derece de özen göstermelisiniz. 

Site Araştırması Yapın ve Uzantılara Dikkat Edin 

Online alışveriş yapmayı düşündüğünüz mağazayı mutlaka internet üzerinden oldukça detaylı bir şekilde araştırın. Özellikle, forum sitelerini ve şikâyet sitelerini inceleyerek detaylı bilgiler edinin ve alışverişinizi bu doğrultuda şekillendirin.  

Ayrıca, alışveriş yapacağınız site her ne kadar biliniyor da olsa mutlaka site uzantısına dikkat edin. Zira, yeni çıkan dolandırıcılık yöntemlerinden biri de sitelerin kopyalanmasıdır. Ne yazık ki son dönemlerde oldukça sık karşılaşılan bu yöntem yüzünden kullanıcıların kişisel bilgileri çalınmaktadır.  

İnternetten Alışveriş de Ödeme Yöntemi Çok Önemli 

odeme-yontemi

İnternetten alışveriş yaparken dikkat edilmesi gerekenler listemiz de online ödeme yöntemleri de yer alıyor. Herhangi bir internet sitesinden alışveriş yaparken mutlaka 3D Secure özelliğinin bulunduğu mağazaları tercih etmeye özen gösterin. 

Zira, bu yöntemi kullanarak yapacağınız alışverişler de paranızı güvence altına alabilir ve herhangi bir olumsuz durumda yasal hakkınızı oldukça kolay bir şekilde arayabilirsiniz.  

Alışverişinizi Kendi Bilgisayarınızdan Yapın

internetten-alisveris-guvenli-mi

Güvenli online alışveriş için asla ortak bilgisayar kullanmayın. Ortak bilgisayarlarda yapılacak alışverişler nedeniyle kişisel bilgileriniz oldukça kolay ve hızlı bir şekilde çalınabilir. Ortak bilgisayarların yanı sıra herkese açık olan internet ağları üzerinden de alışveriş yapmamaya özen gösteriniz.  

Yukarıda yer alan yöntemleri uygulayarak alışverişinizi son derece güvenli bir şekilde yapabilirsiniz. Ayrıca, bu yöntemlere ek olarak mutlaka SSL sertifikalı siteleri tercih etmeli ve güvenli online alışveriş için bu sitelerden alışveriş yapmalısınız.  

Yazımızı beğenmiş iseniz buradan bir diğer yazımıza ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. admin_avatar
    9 ay önce

    Bu internetten alışveriş yaparken dikkat edilmesi gerekenler bence az olmuş. Soğuk su için demeniz lazımdı sonuna

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir