İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para
  3. Litecoin Nedir? Litecoin Alım Rehberi

Litecoin Nedir? Litecoin Alım Rehberi

Litecoin-nedir

Litecoin, 7 Ekim 2011 tarihinde Charlie Lee tarafından tasarlanan ve piyasaya sürülen bir kripto para birimidir. Eskiden Google bünyesinde çalışan Charlie Lee’nin geliştirdiği bu kripto para birimi, Bitcoin gibi çalışmaktadır. Aynı çalışma prensiplerini edinse de tabi ki işleyişte çeşitli farklılıkları vardır. “Litecoin nedir?” yazımızda amacımız Litecoin’i tamamıyla öğrenmeniz.

Gümüş Bitcoin adı da verilen Litecoin’in kısaltması LTC’dir. Dilerseniz, daha da detaylı bir anlatım ile Litecoin nedir? Sorusunu teknik kullanarak cevaplayalım;

Litecoin’in Avantajları Neler?

Litecoin’in avantajları ucuz maliyetler çerçevesinde sıralanmaktadır. Ancak, hızsal olarak da diğer kripto para birimlerine göre avantajlı bir konumdadır.
Dünya üzerinde eşler arası ödeme prensibini benimseyen ve bunu da neredeyse maliyetsiz gerçekleştiren nadir kripto para birimlerinden birisidir. Bitcoin ağı üzerinde yer alan bloklar 10 dakikada bir işlemektedir.

Litecoin ağında ise durum biraz farklıdır. Litecoin ağında bloklar 2,5 dakikada işlenmektedir. Bitcoin’de yüksek işlem ücretleri ile yapılan işlemler Litecoin’de daha ucuz bir şekilde yapılmaktadır. Litecoin özellikleri, süren güncel çalışmalarla daha da arttırılmaya çalışılmaktadır.

Litecoin Nasıl Alınır? Litecoin Satılan Borsalar Listesi

Litecoin satın almak için ilk olarak herhangi bir kripto para borsasına kaydınızın olması gerekir. Kayıt işlemleri basit bir şekilde yapılabilir. Kripto para satan Türk borsalar aracılığı ile kayıt yapabilirsiniz. Kayıt olabileceğini Türk borsalar şu şekilde;

BTCTürk
Koinim
Paribu
Bitexen

Litecoin Alma Rehberi

⦁ Yukarıdaki borsalardan herhangi birine girin ve kayıt ol butonuna tıklayın.
⦁ Daha sonra gerekli bilgileri girin.
⦁ Eğer, kripto para cüzdanınız varsa kimlik doğrulamasını yapın.
⦁ Kripto para cüzdanınız yoksa herhangi bir doğrulama işlemi yapmanıza gerek yok.
⦁ Bakiye yükle bölümüne gelin.
⦁ Burada kredi kartı veya havale yöntemi ile borsaya bakiye yüklemesi yapın.
⦁ Daha sonra Litecoin almak için borsa paneline giriş yapın.
⦁ Teklifinizi girin ve paranıza eş değer Litecoin’i cüzdanınıza ekleyin.

Litecoin Satılan Yabancı Kripto Para Borsaları:

⦁ Binance
⦁ Coinbase Pro
⦁ Gate.io
⦁ Kraken
⦁ Huobi Global
⦁ Bitfinex
⦁ Liquid

Litecoin almak için bu borsalarda farklı prosedürler uygulanır. Burada bir işlem yapabilmek için ilk olarak yerel paranızı USDT veya Bitcoin’e çevirmeniz gerekir. Daha sonra aşağıdaki işlemleri takip ederek Litecoin satın alım işlemlerinizi yapabilirsiniz.

⦁ Yukarıda verdiğimiz güvenilir kripto para borsaları arasından birisine kayıt olunuz.
⦁ Eğer, kripto para cüzdanınız varsa kimlik doğrulaması yapınız.
⦁ Borsaya, kredi kartı veya havale ile para yükleyiniz.
⦁ Yüklediğiniz parayı USDT veya Bitcoin cinsine çeviriniz.
⦁ Bu adımdan sonra yatırım işlemlerinizi yapabilirsiniz. İşlemler bu kadar.

Litecoin Yorumu 2021 Tahmini

Öncelikle burada yer alan Litecoin yorumu yatırım tavsiyesi değildir. Sadece geçmiş incelenip geleceğe dair tahminler yapılmıştır. Dilerseniz, yoruma geçelim;

Litecoin-yorumu

Litecoin, en değerli 5 kripto para içerisinde yer alan “Gelecek vadeden en iyi 5 Altcoin’i incelediğimiz yazımıza buradan ulaşabilirsiniz” ve kendini ispatlamış bir kripto para birimidir. Bu yüzden de gelecekte muhakkak bir yeri olacağını rahatlıkla söyleyebiliriz. Çalışma prensibi bakımından Bitcoin’e en yakın kripto para birimlerinden olmasından dolayı sıkça tercih edilmektedir. Buna ek olarak düşük masrafları ile de yeni yatırımcıların dikkatini çekmiş durumda.

Geçmişten günümüze 200 dolar seviyelerinden 50 dolar seviyelerine kadar düşüş yaşayan Litecoin’in geldiği yere gitmesi beklenmektedir. Ancak, bu bir beklentidir. Sonu XRP gibi talihsiz de bitebilir. Burada dikkatli olunması gereken konu yatırımcının analizidir. Bundan dolayı “Litecoin nedir?” dersek önü açık bir kripto para birimi olduğunu söyleyebiliriz.

Litecoin Madenciliği Nasıl Yapılır? Kolay mı?

Litecoin madenciliği, Bitcoin’in aksine daha zor yapılmaktadır. ASIC adı verilen özel cihazlarla yapılan madencilik faaliyetleri, normal ekran kartları ile tercih edilmemektedir. Kripto para madenciliği yapılırken harcanan enerjiden dolayı kar ve zarar iyi hesaplanmalıdır. Eğer, ekran kartı ile madencilik yapmak isterseniz, elinize Litecoin geçebilir ancak gelen Litecoin kadar enerji maliyetiniz de olacaktır. Bu yüzden bu işe girmeden önce donanımsal olarak hazır olmanız gerekir.

Kripto Para Analizi Nasıl Yapılır?

Kripto para analizi, sadece teknik olarak grafiklerden ibaret değildir. Ama grafikleri öğrenmeniz size büyük katkı sağlar. Grafikli analizleri Youtube üzerinden aratarak bulabilirsiniz. Bizim burada değineceğimiz konu; gündem olacak.

Kripto para borsaları çok rahatlıkla manipüle edilebilir. Bu yüzden ani dalgalanmalar yaşanabilir. Grafikte yaptığınız bir analiz ani bir olay sonucunda tutmayabilir. Örneğin, koronavirüs aşısının bulunması haberinden sonra bütün kripto para borsalarında ciddi bir düşüş yaşanmıştı. Buradaki düşüşün sebebi tekniksel değildi.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap

Yorumlar (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir