İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Bilgi
 3. Microsoft Teams Kullanımı : 7 Başlık İle

Microsoft Teams Kullanımı : 7 Başlık İle

microsoft-teams-kullanimi

Microsoft Teams kullanımı, özellikle pandemi günlerinde uzaktan çalışmanın ve eğitim almanın önemli olduğu bu zamanlarda en çok tercih edilen platformlardan biri oldu. Programın temeline baktığımızda, ekip çalışması gerektiren işlerin bir merkez ofis olmadan nasıl da verimli olabileceğine odaklanmış durumda.

2016 yılının Kasım ayından beri faaliyette olan Teams, özellikle son dönemde gizlilik ve güvenlik protokollerini arttırdı. Microsoft’un çoğu sistemiyle entegre çalışır hale geldi. Gelin şimdi Microsoft Teams nasıl kullanılır? Birlikte daha yakından inceleyelim.

Microsoft Teams Ne İşe Yarar?

Microsot teams, sohbeti merkeze alan bir takım çalışması sağlayan programdır. Temelinde ekip sohbeti, özel ileti, arama, toplantı gibi içerikler barındırır. Bunun dışında;

 • Ekip içerisinde çoklu sohbet odası ve kanalı kurulmasına olanak sağlar. Sohbetleri rahatlıkla takip edebileceğiniz ara yüzler kullanır.
 • Kullanıcılar yüz yüze konuşmak isterse Skype bağlantısı ile bunu çok rahat bir şekilde kullanabilir.
 • Güvenlik ve gizlilik ihlallerinin yaşanması zordur. Bir takım güvenlik protokolleri bu ilgilerin ihlaline izin vermez.

Microsoft Teams Kullanımı Nasıl?

Microsoft Teams, kullanıcılar için iki ana rol oluşturmuştur Bunlar;

 • Ekibi oluşturan kişi yani ekip sahibi
 • Diğerleri, ekibe katılması için davet ettikleri yani ekip üyeleri.

Microsoft Teams kullanımı için hali hazırda bir Office 365 gruplarına göre ekip kurabilirsiniz. Mevcut gruplarda yapılan değimler Teams ile eşit hale gelir. Bu özellikle birlikte ekip kurmanız da kolaylaşmış olur grup içinde ki dosyaları eşitlemeniz de. Hem böylece platformun dışından gelen insanların erişimine de izin verilmez.

Microsoft Teams toplantı oluşturma için ekip sahibi aşağıdaki adımları izlemelidir:

 • İŞ hesabınıza girin ve Office 365’ te oturum açın. Yönetim merkezine ulaşmak için “Yönetici” butonuna tıklayın.
 • “Ayarlar” sekmesine gidin. Burada “Hizmetler ve eklentiler” butonuna tıklayın.
 • Açılan sayfada “Microsoft Teams” butonuna tıklayın.
 • Şimdi de ayarlar ekranında şirket için oluşturulmuş Teams’ı açmak için ilgili alanı “Açık” olarak işaretleyin.

Etkinleştirme yaptıktan sonra aşağıya gelen bağlantıya girerek Office 365 Teams uygulamasına giriş yapabilirsiniz. Uygulamaya giriş yaptıktan sonra da ekip oluşturup, ekip ayarlarını düzenlemek sizin elinizde.

 • Şimdi ekip ayarları oluşturuldu ve ekip lideri sizi buluşmaya ekledi. Burada ekip liderinin bir takım ayar değiştirmek için yapabileceği durumlar mevcut.
 • “Ekip Adı” bölümüne gelin. “ Diğer Seçenekler” sekmesine tıklayın ve “Ekibi Yönet” butonuna tıklayın.
 • “Ayarlar” menüsünde kullanmak ve yenilemek istediğiniz seçeneklere göz atın ve izinleri açın.
 • Ekip ismini, gizlilik ayarlarını ve diğer ayarları değiştirmek için “ Diğer Seçenekler” kısmına tıklayın. Oradan “Ekibi Düzenle” diyebilirsiniz.

Microsoft Teams Ücretli Mi?

Microsoft Teams meting için kullanıcılar üç farklı planla karşılaşırlar. Ücretsiz plan için herhangi bir taahhüt bulunmaz. Bunun dışında;

 • “Microsoft 365 iş Temel” planında yıllık taahhüt vardır. Aylık ücret 28 lira gibi bir rakamla ücretlendirilir.
 • “Microsoft 365 iş Standart” planı ise daha farklıdır. Yıllık taahhüt bulunmakla birlikte aylık 70 lira gibi bir ücret sizi bulabilir.

Fakat kesinlikle olumsuzluğa kapılmayın. Teams’ın ücretsiz sürümü de hemen hemen her şeyi size sağlar. Fakat bir takım özellikler ücretli sürüme tabidir. Bunlar;

 • Kullanıcılar için 1 TB’dan fazla depolama
 • Toplantı planlarını oluşturma ve akıllı video kullanabilme
 • Gelişmiş Bt tecrübesi sağlama
 • Birinci ve üçüncü taraf uygulamalarının bütünleşmesi.

Sıkça Sorulan Sorular

microsoft-teams-kullanimi
Sıkça Sorulan Sorular
Microsoft Teams Kullanımı Kolay mı?

Kesinlikle, Microsoft Teams kullanımı kolay ve basit bir ara yüze sahip olduğunu unutmayın. Ayrıca gizlilik ve güvenlik ilkeleri de üst düzeyde. Kolayca kavrayacağınızdan emin olabilirsiniz.

Microsoft Teams Uzaktan Eğitim Yapılır Mı?

Evet kesinlikle yapılabilir. Öğretmeniniz bu uygulama üzerinden bir paylaşım yapmak isterse. Microsoft Teams oturum açma diye Google’a aratmanız yeterlidir. Microsoft hesabınız yoksa bir Outlook ya da Hotmail adresi almanızı tavsiye ederiz. Daha sonrasında giriş yapabilirsiniz.

Microsoft Teams’de Kaydedilen Videolar Nerede?

Kuruluş için ekip liderinin seçtiği kayıt yeri kullanılır. Microsoft Stream dediğimiz, OneDrive ve SharePoint kullanılıyorsa oradan kayıtları alabilirsiniz. Toplantı sahibi sizseniz ayarları değiştirebilirsiniz.

Microsoft Teams Oturum Açma Hatası Var Ne Yapmalıyım?

Birçok nedeni olabilir. Kimliğiniz doğrulanamayabilir, oturumunuz zaman aşımına uğrayabilir, sunucu adında çözülme olmayabilir, ekip yöneticisi sizi almamış olabilir… Gibi. Bu gibi durumlarda yeniden oturum açmanız ya da ekip lideri ile konuşup sorunu çözmeniz en makul olanı diyebilir. Ya da internetten sorunla ilgili aramalarda bulunabilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap