İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bilim
  3. NASA , 27 Maymunun Hayatına Son Verdi!
Trendlerdeki Yazı

NASA , 27 Maymunun Hayatına Son Verdi!

maymun

Geçtiğimiz haftalarda NASA tarafından halka açıklanan bir belgede, NASA’nın 2 Şubat 2020’de bünyesinde bulunan 27 maymunun hayatına gasp ettiği öğrenildi. Bu konuyla alakalı henüz bir duyuru yapmayan NASA’ya karşı tepkiler çok yüksek düzeyde seyrediyor.

NASA, bilgi edinme özgürlüğü yasası çerçevesinde geçtiğimiz günlerde birçok belge ve dosyayı yayımlamak zorunda bırakılmıştı. Bu dosyaların içinden hayvanseverleri endişeye düşürecek gerçekler ortaya çıktı. Yayınlanan dosyalara göre NASA, Silikon Vadisi’nde yer alan Ames Araştırma Merkezi’nde konuk ettiği 27 maymunun yaşamına ötenazi ile son verdi. 

21 maymunun Parkinson hastalığına yakalandığını açıklayan ve maymunların artık yaşlandığını söyleyen NASA, hayvanlara bakmaktansa , yaşamlarına son verdiği için  eleştiri oklarının merkezi oldu. 

Yayınlanan duyuru gereğince maymunlar üzerinde test yapılmamış

NASA’nın maymunlarla olan bağlantısı doğrusu bundan çok daha öncesine dayanıyor. 1961 yılında Ham ismini verdikleri bir maymun , uzaya yollanılan 1. maymun olarak tarihte ismini yazdırmıştı. Fakat Ames Araştırma Merkezi’nde yer alan maymunlar, herhangi bir uzay deneyi için bakılmıyordu. Bu maymunlar NASA’nın bir ilaç şirketi olan LifeSource BioMedical isimli bir firmayla ortaklaşa imzaladıkları bir mukaveleden ötürü tesiste barındırılıyordu.

LifeSource Biomedical firmasının CEO’su Stephanie Sollis, konuyla alakalı yaptığı duyuruda maymunların artık çok yaşlandıklarını, “acı çekerek bir hayat sürmektense” ötenazi kararıyla yaşamlarının sonlandırıldığını açıkladı. Solis, Ames’te maymunların bünyesinde hiç bir test uygulanmadığını ve hayvanların son derece mutlu bir ömür geçirdiklerinin altını çizdi. 

NASA Tepkilerin Hedefi Oldu

27-maymunun

New Mexico Üniversitesi’nde hayvan etiği profesörü olarak vazife alan John Gluck, maymunların laboratuvar yaşamının getirmiş olduğu mahrumiyet yüzünden keder ve ızdırap içinde yaşadıklarını söyledi. Gluck, NASA’nın maymunları yaşamaya değer biçmemesi üzerine üzüldüğünü ifade ederken, bu hadiseden görevli olan insanların hesap vermesinin gerektiğini dile getiriyor.

New York Demokrat Temsilcisi Kathleen Rice, hadise ile ilgili açıklama isteyerek NASA’nın idarecisi Jim Bridenstine’e bir mektup yolladı. Mektubun içeriğinde, NASA’nın bu maymunların tesiste yaşamasına müsade etmek yerine niçin merhametsiz bir biçimde öldürüldüğüne dair sorular bulunuyordu. 27 maymunun ölümü hakkında NASA cephesinden resmi bir duyuru henüz gelmedi.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap