İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bilgi
  3. Podcast Nasıl Yapılır? 6 Adımda
Trendlerdeki Yazı

Podcast Nasıl Yapılır? 6 Adımda

podcast-nasil-yapilir

Podcast yapmak, çok kolay gibi görünse de arka planında çok fazla hazırlık ve çalışma bulunur. Bu çalışmaların birbiri ile uyumlu ve etkin bir şekilde devam etmesi çok önemlidir. Ses kaydediciyi alıp, istediğim gibi konuşayım nasılsa bir şekilde yayın ortaya çıkarırım diyorsanız emin olun yanlış yoldasınız. Peki Podcast nasıl yapılır? Podcast yapımı için aşağıdaki 6 adımı takip etmeniz gerekir; 

Podcast Nasıl Yapılır?

Adım 1: Öncelikli olarak konu belirlemeniz gerekiyor.  

Yayın başlamadan önce yapmanız gereken en önemli şeylerden biri; konu genişliğinizi belirlemek. Özellikle bir konu üzerinde bilgilenip, yayın yapmak daha yararlı olabilir. Örneğin, bir gün bilgisayar hakkında konuşup diğer gün moda hakkında konuşursanız dinleyiciler sizin vermek istediğiniz mesajı net anlamayabilir. Verimli podcastlar için uzmanlık önemlidir. 

Adım 2: Ekipman seçimi çok önemli 

Podcast hazırlama için ekipmanları seçmek çok önemli.  İlk etap için sessiz bir ortamda telefonunuzu kullanmak kimse tarafından yadırganmaz emin olun. İlerleyen süreçte ihtiyacınıza göre mikrofon, ses kayıt cihazları alabilirsiniz. Fakat sakın emeklemeden koşmaya kalmayın. 

Adım 3: Yayın platformu iyi seçilmeli 

Apple Podcast ya da Spotify gibi platformlar sizlere podcastleri yayımlama için ücretsiz imkanlar sunabilir. Hatta Youtube ‘de de yayın yapabilirsiniz. Tabi Youtube, biraz daha video içerik programı olduğu için ekranı hareketlendirmeniz gerekebilir. Fakat ücretsiz platformların da bir sınırı var. Bunlara dikkat edin ve ona göre platform seçimi yapın.  

Adım 4: Editleme 

Podcast yapımı için gerekli her şartı yerine getirdiniz ve podcast çektiniz diyelim. O kayıtları editlemek de çok önemli. Özellikle Adobe programları bu iş için en iyisi. Fakat web tarayıcıları üzerinde online editleme programları da bulmanız mümkün. 

Adım 5: Yayını yükleme  

podcast-nasil-yapilir

Yayınınızı yüklemek için her platform farklı şekilde gerçekleşmektedir. Youtube için normal video yüklemesi yapabilir ya da Spotify gibi platformların yönergelerini takip ettiğinizde kolayca yükleyebilirsiniz. Programları açtığınızda kolayca yayın ekleme butonlarını bulabilirsiniz. Eğer bulamazsanız destek sayfasından podcast nasıl yüklenir? Konusunu aratabilirsiniz.  

Adım 6: Rss linkini paylaşma 

Rss linki, bu platformlar tarafından size verilen linktir diyebiliriz. O linkler sayesinde istediğiniz yerde yayınınızı paylaşabilirsiniz. Ayrıca otomatik paylaşım yapmanızı sağlayan sistemdir. 

Evde Podcast Nasıl Yapılır? 

Evde podcast yayını yapmak, sanıldığı kadar zor değil. Fakat ciddi anlamda profesyonel bir yayın da beklemeyin. Fakat bir konuyu herhangi bir telefonun ses kaydetme özelliğini kullanarak;  

  • Diksiyonunuzun etkili, 
  • Konunuzun ilgi çekici, 
  • Anlatımınızın akıcı, 
  • Kısa ve öz şekilde yazabilirsiniz. Podcast nasıl hazırlanır? Konusu da zaten çoğunlukla bu dört elementi olabildiğince doğru şekilde birleştirerek yapabilirsiniz.   

Bir diğer “İnternetten alışverişte dikkat edilmesi gerekenler” başlıklı yazımıza da bakabilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap