1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para
  3. Ripple Coin Nedir (XRP) ? Geleceği Var Mı?

Ripple Coin Nedir (XRP) ? Geleceği Var Mı?

xrp-coin-nedir

Ripple coin, ödeme ağı sistemi olarak 2012 senesinde ortaya çıkan bir kripto para birimidir. Blockchain alt yapısından faydalanan ve verilerin güvenliğini en üst seviyede tutan RippleNet, diğer kripto paraların aksine bir merkeze sahiptir.

Merkezi olan ve defterlerin kontrolü merkezin elinde olan XRP, yaptığı anlaşmalarla birlikte geleceğe dair umut vermektedir. Peki, tam anlamı ile Ripple ne demek? Dilerseniz, son zamanlarda ciddi değer kazanan bu coinin ayrıntılarına göz atalım.

Ripple Coin Kurucusu Kim?

Coinin prototip çalışmalarına baktığımızda 2004 senesine kadar uzandığını görürüz ancak net olarak 2013 yılında Chris Larsen tarafından kurulmuştur. Kripto para ekosisteminde en zengin kişi olarak bilinen ve aynı zamanda gizlilik aktivisti olarak dikkatleri üzerine çeken Larsen, birçok finansal işbirliği ile projelerini geliştirmeye devam ediyor.

Ripple’nin Diğer Kripto Paralara Göre Avantajları Ne?

Ripple avantajları, diğer kripto para birimlerine göre daha ön planda görülüyor. Dijitalleşmeyi yakalayan ve çağın gereksinimlerini karşılamaya yönelik iyileştirmeler yapan Ripple coin, daha fazla gelişecek gibi görünüyor.

1) Düşük komisyon ücretleri: Birbirlerine dönüşemeyen para birimlerinin kullanmaya başladığı aracı birimdir. Dünya üzerinde ana aracı para birimi ABD dolarıdır ancak işlem ücreti Xrp coin’e göre daha fazladır. XRP’nin komisyon ücreti düşüklüğü birçok borsayı etkilemiş durumda.
2) Uluslararası düzeyde ultra hızlı işlemler: Bildiğiniz üzere normal bankacılık sistemlerinde aktarım işlemleri 1 günü bulabiliyor. Bitcoin’de ise bu süre saatleri geçiyor ancak XRP’de durum çok daha farklıdır. Ripple’de bu süre sadece 4 saniye.
3) Ödeme ekosistemi: Burada kendi para biriminizi geliştirebilirsiniz. Örneğin sadece video satan biri kendine özel bir para birimi belirleyip satışını yapabilir.

Ripple Nasıl Alınır?

Ripple satın almak için herhangi bir kripto para borsasına üye olmanız yeterlidir. Burada çoğu zaman aynı adımları izleyerek kolaylıkla Xrp satın alabilirsiniz. Peki, nedir bu adımlar? Xrp nasıl alınır?

xrp-coin-nedir

1) İlk olarak aşağıda verilen borsalardan birine kayıt yapınız.

2) Daha sonra kayıt aşamasında gerekli olan bütün bilgileri eksiksiz olarak doldurun.
3) Bilgileri doldurduktan sonra kripto para cüzdanı edinmek istiyorsanız kimlik doğrulamasını yapın.
4) Eğer, sadece borsa üzerinden işlem yapacaksanız kimlik doğrulaması yapmanıza gerek yok.
5) Borsaların IBAN bilgileri bulunur. Bu IBAN’a yüklemek istediğiniz kadar bakiye gönderimi yapın.
6) Şuna dikkat edin: Gönderdiğiniz hesap sizin olmalıdır. Çünkü, borsalarda TC kimlik numaraları eşleştirilir ve ödemeler aktarılır.
7) Ödemeyi yaptıktan sonra satın alım ekranına gelin.
8) Satın alım ekranından teklifinizi verin ve XRP’nizi alın.

Ripple Ne Kadar?

Xrp fiyatı, her geçen gün değişiklik gösterir. Bu makaleyi yazdığımız gün fiyatlar şu şekilde idi;
⦁ 1 Ripple = 0.54 USDT
⦁ 1 Ripple = 4.25 TRY
⦁ 1 Ripple = 0.00003259 BTC

Boğa Sezonu Xrp’yi Vurdu

Kripto para borsalarında belirli dönemlerde boğa sezonu görülür. Zaten bir yükseliş içerisinde olan XRP’de boğa sezonundan nasibini aldı. Bir ay içerisinde yaklaşık %100 değer kazanan Ripple, yapılan manipüle haber sonucunda yaklaşık %35’lik bir değer kaybı yaşadı. Peki, bu neden oldu?

Piyasaların güvensizliğinden dolayı büyün satışlar yaşandı ve buna bağlı olarak da boğa sezonu erkenden bitti. Ya da bitti gibi göründü.

XRP Geleceği Var Mı? XRP Yorumu

Öncelikle konuya başlamadan önce Ripple yorumlarının yatırım tavsiyesi olmadığını belirtmek isterim. Burada ele alınan konular tamamen analiz çerçevesindedir, herhangi bir tavsiye içermez.

Finansal alanda ciddi anlamda ilerleme sağlayan ve birçok büyük finansal kuruluş ile iş birliği imzalayan RippleNet, her geçen ödeme alt yapısı ile birlikte büyük kuruluşların dikkatini çekiyor. Durum böyle olunca da gün geçtikçe değerlenmesi kaçınılmaz hale geliyor. Elbette ki kripto para borsaları kolay manipüle edildiği için dalgalanmalar olacaktır. Bu kısa vadede panik yaratabilir ancak sakin olmakta fayda var.

Eğer, başarılı bir trader değilseniz XRP yatırımı düşünüyorsanız mutlaka uzun vadeli düşünmelisiniz. Tabi, bunu yaparken sizi üzmeyecek rakamlarla yapmalısınız.

Litecoin Nedir? Konulu yazımızı da beğenebilirsiniz.

24 Kasım 2020 XRP Grafiği

ripple-coin-nedir
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap