İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sosyal Medya
  3. Sosyal Medya Yasası İçin Son 1 Hafta Kaldı!

Sosyal Medya Yasası İçin Son 1 Hafta Kaldı!

thumbs_b_c_019230018595be87c37653b00818f8b9
1

Geçtiğimiz ay gündemi bir hayli meşgul eden ve Ekim ayının başında Sosyal Medya Yasası yürürlüğe girmişti. İnstagram , Twitter , Facebook ve Tiktok gibi platformlara ülkemizde temsilci bulundurmasını zorunlu hale getirmişti. Sosyal Medya Yasasının bu platformlara verdiği süre 1 hafta sonra doluyor. Eğer bir hafta içinde herhangi bi temsilci bulundurmazlarsa idari para cezası ile karşılaşacaklar.

Sosyal Medya Yasası Son 1 Hafta

Şuanki Ekim ayının başında yürürlüğe girmiş olan Sosyal Medya Yasası büyük tartışmalara ve endişeye neden olmuştu. “İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” adlı 7253 sayılı yasa sebebiyle 1 milyonu aşan kullanıcı sayısına sahip olan sosyal medya platformlarının , ülkemizde temsilci bulundurma zorunluluğu olacak.

Sosyal Medya Yasası

Sosyal medya platformları , CHP tarafından Anayasa Mahkemesine itiraz edilmesinin sonuçlarını ve 3 Kasım‘da yapılacak olan ABD Başkanlık seçimlerini beklemek istediklerini duyurmuştu. Ama belirtilen tarih herhangi bir değişikliğe uğramadı.
Belirtilen yükümlülüklerin yerine getirmeyen sosyal medya platformlarına ilk önce 10 milyon Türk Lirası ceza kesilecek. İlk ceza kesildiğinden itibaren 30 gün geçmiş ve yükümlülük hala yerine getirilmemişse , 2.etap olarak 30 milyon Türk Lirası ceza kesilmesine karar verilecek.


Verilen 2. ceza sonrası sosyal medya platformları, 1 ay içinde yükümlülükleri yerine getirmesi için zaman tanınacak. Eğer istenilen cevap alınmazsa Türkiye‘de yaşayan ve vergi veren kişilerin bu platformlara reklam vermesi yasaklanacak. Cezalardan sonra 3 ay içinde temsilci bulundurmayan platformlar için Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu sulh ceza hakimliğine başvuracak.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap