1. Ana Sayfa
 2. Kripto Para
 3. Stellar Coin Nedir? XLM Coin Geleceği Var Mı?

Stellar Coin Nedir? XLM Coin Geleceği Var Mı?

stellar-coin-nedir

Stellar coin diğer bir adı ile XLM coin, sınır ötesi transfer maliyetlerini en aza indirmek ve transfer süresini azaltmak misyonu ile çalışmalarını sürdüren bir ödeme teknolojisidir. Bu teknoloji üzerinden yapılan transferlerde sadece 0.00001 XLM alınır. İşlem ücretleri son derece düşüktür. 

Blockchain alt yapısını kullanan ve merkeziyetsiz sunucu yapısını kullanan Stellar, Xrp’nin çalışma prensibine benzer bir şekilde ilerler. Transfer hızı olarak Ethereum ve Bitcoin’den kat kat yüksek olan XLM ağ hızı gelecekte saliselere düşebilir.

Stellar Coin Kurucusu Kim?

Ripple’nin kurucularından olan Jed McCaleb tarafından 2014 senesinde kurulan XLM, hali hazırda etkinliğini sürdürmektedir. XLM kurucusu olan Jed McCaleb, XRP yönetimi ile fikir ayrılığına düştüğü için XLM’yi kurmuştur. Jed’in aklında plan ‘’Sınır ötesi ödemelerine bir çözüm’’ niteliğinde bir coin geliştirmek.

Stellar’ın Avantajları Nelerdir? XLM Avantajlı Mı?

Açık kaynaklı bir yazılım olan XLM, merkeziyetsiz olması ile birlikte avantaj sahibi olarak görünüyor. Yıllardır gelişim sağlamasının ardından KlickEx ve IBM ile birlikte ortaklıklar kuruldu. Tabi, bu ortaklıklar gelecekteki Stellar coinin yapı taşlarını belirler oldu. Peki, bu kadar ortaklık yapan ve kar amacını gütmediğini iddia eden XLM’nin avantajları tam olarak nedir?

 • Dağıtık muhasebe teknolojisini kullanılır. Üstelik bu teknolojiyi finansal bir alt yapıya ilişkilendirmeye çalışır. 
 • Birçok büyük kurumun ve kurulun yaptığı havale işlemlerinde maliyetleri ve süreleri azaltmaya çalışır. Son zamanlarda bu konuda ciddi başarılar elde etmiştir.
 • Düşük işlem ücretleri vardır.
 • Özel kuruluş ve işletmeler arasındaki mikro ödemeleri daha basit bir hale getirmeye çalışır.

XLM Madenciliği Yapılır Mı?

Blockchain teknolojisinde yer alan bu coinde ne yazıkki madencilik yapmak mümkün değil. XLM madenciliği, 103.887.050.716 adet XLM’nin piyasaya sürülmesi ile birlikte bitmiştir. Kısacası başlamadan bitmiştir diyebiliriz.

Ünlü Analistlerin XLM Fiyat Tahminleri

 • Ekonomi Tahmin Ajansı’na göre 2020 senesinde 0,64 dolara kadar çıkabilir.
 • Long Forecast analizi biraz daha muhafazakar. Tahminleri 0.30 doları görmesi.
 • Beincrypto analistlerine göre 2020 senesinde 0.20 doları görebilir.
 • Coinnounce analistlerine göre 2025 senesininde 22 dolara kadar çıkabilir.

Uyarı: Yukarıda gördüğünüz analizler, ünlü kripto para analistlerine aittir. Bu nedenle herhangi bir yatırım tavsiyesi içermez. Sadece XLM fiyat tahminleri olarak algılanmalıdır.

stellar-coin-yukselir-mi
Stellar Coin

Stellar Coin Yorumu | 2021 Yılında Ne Olur?

XLM yorumları yatırım tavsiyesi değildir. Sadece bir tahmindir. Finansal piyasaların geleneksellikten sıkıldığı bir gerçektir. Geleneksel transfer ağları, yavaşlıklar ve yüksek ücretler ile birlikte birçok kurum ve kuruluş modern ağlara geçiş yapmaktadır. XRP ile birlikte başlayan bu dönüşüm zamanla XLM’yi de içine ciddi oranda alabilir.

Stellar coin sınırlar ötesi yapılan transferleri daha rahat yapabilmek için çalışmalarını sürdürüyor. Peki, bu çalışmalarda neler esas alınıyor?

 • İşlem ücretinin düşürülmesi
 • Zamanın kısaltılması
 • Maliyetlerin düşürülmesi

Eğer, bu anlamda ciddi adımlar atarsa gelecekte kullanılacak olan transfer sisteminde ciddi oranda XLM’yi görebiliriz. Tabi bu da demek oluyor ki zaman geçtikçe XLM’nin değerinde artışlar görülebilir. 2020’nin sonuna doğru %20 değer kazanan XLM, 2021’in sonuna kadar bir bu kadar daha değer kazanabilir.

XLM Grafiği Nasıl?

xlm-grafigi

Gördüğünüz üzere Beincrypto analistlerinde dediği gibi 2020’nin sonuna doğru 0.20 doları gören XLM coin, yaptığı düzeltmenin ardından yükselişine devam ediyor. Boğa sezonu bitti sanılan ve ciddi satışlar yapılan XLM grafiği 08.12.2020 itibari ile bu şekilde.

XLM Fiyatları Ne Kadar?

XLM fiyatları Dolar, TRY ve Bitcoin cinsinden verilmiştir. Şunu unutmamak gerekir; bu yayını okuduğunuz tarihte fiyatlar değişmiş olabilir.

 • 1 XLM =  0.15950 USDT
 • 1 XLM = 1,25000 TRY
 • 1 XLM = 0.00000847 BTC
XLM Gelecekte Ne Düşünüyor?

Stellar coin, gelecekte bireysel olarak transfer kanalları oluşturmayı hedefliyor Kişiler veya kurumlar arasında oluşan bu transfer kanalları ile birlikte işlemler jet hızında olabilecek. Ayrıca işlem bitene kadar bu kanallar kapanmayacak. İşlemler bittikten sonra bu kanallar kapanacak ve yeni kanallar açılacak.

Bunların yanı sıra merkeziyetsiz yapıyı iyicene merkeziyetsizleştirmek için düğüm eklenmesi planı yapılmaktadır. Eklenene düğümler ile bağımsız ve merkeziyetsiz bir platformun adımları atılmak isteniyor. Bildiğiniz üzere kripto para borsalarında merkeziyetsiz yapıda olan coinler daha fazla ilgi çeker.

Eğer içeriğimizi beğendiyseniz size bu yazımızı da öneririz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap