1. Ana Sayfa
 2. Sosyal Medya
 3. Telegram Nedir , Nasıl Kullanılır? Telegram Grupları

Telegram Nedir , Nasıl Kullanılır? Telegram Grupları

telegram-nedir

Telegram nedir? Rusya vatandaşı olan Pavel Durov tarafından yaratılmış ve internet alemine sunulmuş bir anlık mesajlaşma platformudur. Eskiden “Whatsapp” alternatifi olarak görülen Telegram , şimdi ise sahibi olan Pavel Durov’un son açıklamasına göre  400 milyonu geçen aktif kullanıcıya sahip bir anlık mesajlaşma platformu.

Şuanlık piyasa değeri tam olarak ölçülmediği gibi Nisan 2016’da yapılan bir habere göre Google, Telegrama tam olarak 1 milyar dolar değer biçti. Tabiki bu açıklamanın üzerinden 4.5 yıl geçmiş olduğu gibi platform da kullanıcı sayısını çok büyük sayılara ulaştırdı. Tahminimizce şuanki piyasa değeri en az 5 milyar dolara eşit. 

“Bu sohbet programını bu kadar özel yapan şey ne? “ dediğinizi duyar gibiyiz. Bunun türlü türlü sebepleri var. Kullanıcıya sadece mesajlaşma değil ; kullanıcının çeşitli gruplara katılması , kanallar oluşturup içerik paylaşması anketler yapması, görüntülü ve sesli sohbet sağlaması gibi birçok imkan sunuyor. Bu yüzden de biz bu platformun özel olduğunu düşünenlerdeniz. 

Telegram’a Nasıl Kayıt Olunur?  

Android  üzerinden indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.

iOS üzerinden indirmek için de buraya tıklayarak indirme linkine ulaşabilirsiniz.

Uygulamayı indirdikten sonra yapıcağınız adımlar şu şekilde; 

 1. Uygulamayı başlatınız. 
 2. Açılan ekranda eğer daha önceden bir hesap oluşturmuş iseniz “Giriş Yap”a , oluşturmadıysanız “Kaydol” a tıklayınız. 
 3. Gerekli bilgileri doldurup “Hesap Oluştur”a tıklayınız. 
 4. İşte hesabınız oluştu. Size verilen şifreyle istediğiniz gibi hesabınıza ulaşım sağlayabilirsiniz. 

Telegram Grup ve Kanalları 

telegram-kanallari

İçinde çeşitli kategoride kanal ve gruplar bulunduran bu anlık mesajlaşma platformu , kendini bu yönünde Whatsapp’dan daha cazip kıldığı söylenebilir. Tabi bu özelliğiyle birlikte de kazanç kapısına dönüşebilen bir platform. Grup ve kanallar içerisinde güzel bir kitleye ulaşılıp bunun üzerinden reklam kazancı sağlanılabilir. TeknOnline olarak bizimde bir ara bu kazanç  içinde bulunmuşluğumuz oldu. 

Telegram’da ki kullanıcılar gruplarda hoş bir sohbet içerisinde olabilir ve bu da sosyalleşmeyi destekleyen bir yönü. Telegram kanallarında da haber, arşiv paylaşımları, yemek tarifleri gibi birçok bilgilendirici paylaşımlar yapılıyor. 

Sizler için (kendimizce) Telegram’ın en iyi kanallarından birkaçını aşağıda derledik. Umarız size büyük ölçüde fayda sağlarlar. Kanallar şöyle; 

Telegram Hesap Silme 

Her kullanıcı her platformu sevmek zorunda değil. Bu uygulamayı kullanan kişiler eğer beğenmezlerse veya herhangi bir sebepten dolayı hesabı tamamen silmek isterlerse nasıl sileceğini şimdi anlatıyoruz. Hiç zaman beklemeden Telegram hesap silme için yapacağınız işlemler şu şekilde; 

 1. Buradan , Hesabımı ve Yönetiğim İçerikleri Sil adresine ulaşın. 
 2. Telefon numaranızı yazarak onaylayın. 
 3. Onaylandıktan sonra telefonunuza bir güvenlik kodu gönderilecek. 
 4. Güvenlik kodunu 2.sayfaya girin 
 5. Açılan pencerede “Evet, hesabımı sil” butonuna tıkladığınızda hesap tamamen silinecektir 

Telegram Yorumumuz

Telegram artan kullanıcı sayısıyla zaten büyük başarılara göğüs geren bir platform. Bize göre bu artan rağbet diğer mesajlaşma platformlarından çok daha farklı bir kullanış sağlaması. Size de bu uygulamayı kullanmanızı öneriyoruz.

Bu yazımızı beğendiyseniz size bir diğer yazımız olan “Yaay Sosyal Medya Uygulaması Nedir” başlıklı yazımızı da öneririz. Buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap