İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bilgi
  3. Windows 10 Açılmıyor Problemine 8 Kesin Çözüm

Windows 10 Açılmıyor Problemine 8 Kesin Çözüm

windows-10-acilmiyor

Windows 10 açılmıyor sorunu birçok sebepten dolayı olabilir. Bu sebepler ilk etapta kesin olarak anlaşılamayabilir, tespit gerekir. Bilgisayarın işleyişini bildiğiniz için son yaptığınız hareketlerle bağlantı kurup problemin kaynağını anlayabilirsiniz.

Bilgisayar önyükleme yapmadığı taktirde Windows 10 açılmama problemi meydana gelir. Start tuşuna basarsınız ve karanlık ekranla karşılaşırsınız. Windows 10 açılmama sorunu çözümü sizler için araştırıldı. Detaylar, aşağıda yer alıyor.

Windows 10 Açılmıyor Sorunu Çözümü

Windows 10 karanlık ekranda kalıyor mu? Eğer, kalıyorsa önyükleme konusunda sıkıntılar var demektir. Bu problemin 8 tane çözümü var;

Yazılım taraması
Pil kontrolü
USB aygıt kontrolü
Hızlı önyüklemeyi kapatarak
Güvenli mod açmak
Sistem geri yüklemesi
Windows 10 Bootloader’ı atlayarak
Fabrika ayarlarına döndürerek

1) Kötü Amaçlı Yazılım Taraması Yapmak

Önyükleme yapmayan bir bilgisayarda nasıl taramaya yapacağız? Diye sorabilirsiniz. Bunun çözümü basittir. Bazı tarama programları, kurtarma Cd’si adında ürünleri piyasaya sunmuştur. Bu ürünler, bilgisayara takıldığı an otomatik olarak tarama yapar. Windows 10 ekran açılmıyor problemine ‘’Virüs’’ler neden olduysa virüsleri temizler ve bilgisayarı eski haline getirir. AVG Rescue ve BitDefender programlarının CD’lerini kullanabilirsiniz.

2) Pil Kontrolü Yapmak

Windows 10 karanlık ekran problemi, pilin bitmesinden dolayı kaynaklanıyor olabilir. Bunu anlamanın en iyi yolu; pil benzerliği olan birinden batarya ödünç almaktır. Eğer, bataryayı taktığınızda Windows önyükleme yapıyorsa problem kaynağı bataryadır.

3) Takılı USB Aygıtların Kontrolü

Windows 10 ekranın açılmama sebebi Usb’ler olabiliyor. Gelen bir güncelleme sonrasında USB aygıtı ile yazılım çakışabiliyor. Bunun sonucunda da önyükleme açısından problemler yaşanabiliyor. Ekranın açılmama nedeninin kontrollerinden birisi de tüm USB aygıtları çıkarmaktır. Eğer, USB aygıtlarının hepsini çıkardığınızda ekran açılıyorsa sorun, USB aygıtlarından birisidir.

4) Hızlı Önyükleme Özelliğini Devre dışı Bırakmak

UEFI veya BIOS içerisinde ‘’Önyükleme’’ yapmak için bir izin var. Windows güncellemeleri ile birlikte hızlı önyükleme ayarları bozulabilir. Bu bozulmayı BIOS aracılığı ile düzeltebilirsiniz. BIOS ile önyükleme ayarlarını Youtube üzerinden detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

5) Güvenli Mod Açarak Kontrol Sağlamak

Çoğu önyükleme hatalarında ‘’Windows 10 Güvenli mod’’ taktiği kullanılabilir. Burada denemeniz gereken şey; bilgisayarı 3 kere açıp kapatmanızdır. Buradaki amacımız güvenli modu devreye sokup bilgisayara giriş yapabilmek. Eğer, güvenli moda giriş yapmayı başarabilirseniz Windows 10 ekran açılmıyor problemini çözebilirsiniz.
Güvenli moda girdikten sonra başlangıç ekranına gidin ve ‘’Fabrika ayarlarına döndür’’ seçeneğine tıklayarak bilgisayarı eski haline döndürün. Probleminiz çözülecektir.

windows-10-acilmama

6) Windows 10 Sistem Geri Yüklemesi Yapmak

Bunun için Windows 10’a başka bir sürücüden girmeniz gerekir. Disk veya sürücüden giriş yaptıktan sonra Başlangıç onarma veya sistemi geri yükleme seçeneklerine tıklamanız gerekir. Gerekli adımları takip edip geri yüklemeyi başlatabilirsiniz.

Windows 10 Sistem geri yüklemesi, sizi bir önceki sisteme geri götürecektir. Eğer, fabrika ayarlarına döndürürseniz böyle bir şansınız olmayabilir.

7) Windows 10 Bootloader’ı Atlatmak

Windows 10 sistem açılmama probleminin sebebi Bootloader olabilir. Windows 10 güncellemelerinden sonra Bootloader’in yeni bir sürümü ile karşılaşabilirsiniz. Yüklenen yeni sürüm işletim sisteminin yüklenmesini engelleyebilir ancak bunun basit bir çözümü vardır. Peki, ‘’Windows 10 ekran açılmıyor’’ problemi çözümü nedir?

⦁ Komut sistemini açın
⦁ Daha sonra komut istemi üzerine bir önyükleme yapın
⦁ Önyükleme yaptıktan sonra aşağıdakini girin
⦁ bcdedit /set {default} bootmenupolicy legacy
⦁ Yukarıda verilenleri girdikten sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın.

8) Windows 10’u Fabrika Ayarlarına Döndürmek

Bütün seçenekler denendiğinde ve sonuç alınamadığında bu seçeneği denemek zorunda kalıyoruz. Elbette ki seçenekler arasından en yıkıcı olan budur. Çünkü, bu yöntem ile birlikte bilgisayarınız fabrika ayarlarına döner ve geçmişe dair bütün dosyalarınız silinir. Bu yüzden en son çare olarak bunu işlemek istedik

Windows 10 Fabrika Ayarlarına Nasıl Döndürülür?

⦁ Farkı bir disk ile bilgisayara bağlanın
⦁ Başlat seçeneğine tıklayın
⦁ Ayarlara girin
⦁ ‘’Güncelleme ve güvenlik’’ kısmına girin
⦁ Daha sonra ‘’Kurtarma’’ seçeneğine tıklayın
⦁ Başlangıç yazan seçeneğe tıklayın
⦁ Buradan fabrika ayarlarınızı sıfırlaya tıklayın ve başlatın.
Bir diğer seçenek ise başka bir USB aygıttan bilgisayara format atmaktır. Bunun için USB’de yalnızca Windows 10 format dosyası olması gerekir. USB’yi bilgisayara taktıktan sonra format işlemi başlayacaktır. Tabi, yeniden başlatmayı da unutmamak gerekiyor.

Windows 10 alternatifi en kullanışlı işletim sistemlerini derlediğimiz yazımıza buradan ulaşabilirsiniz…

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap