İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bilgi
  3. Windows Alternatifi En Kullanışlı İşletim Sistemleri

Windows Alternatifi En Kullanışlı İşletim Sistemleri

1-min

Windows işletim sistemine oldukça alışmış ve sürekli olarak kullanıyor olabilirisiniz. Ancak bazı işlerinizde veya tercihlerinizde Windows alternatifi işletim sistemleri arayışına girebilirsiniz.
Diğer işletim sistemlerinin Windows’a göre bazı eksiklikleri veya fazlalıkları bulunmaktadır. Görünüm açısından Windows’u aratmayacak işletim sistemleri de bulunmaktadır. İşte bu yazımızda Windows alternatifi işletim sistemlerini sıralayacağız.

Windows İşletim Sistemi Nedir?

Diğer alternatiflere geçmeden evvel Windows işletim sistemini daha yakından tanımanız, iyi seçimler yapabilmenize yardımcı olacaktır.
Windows, 1985 yılında Microsoft tarafından geliştirilmeye başlamış ve gerek arayüzü gerek kullanım kolaylığı olarak günümüzde popüler işletim sistemleri arasında ilk sırada yerini almış bir işletim sistemidir. Windows’un kullanım kolaylığına alışkın kişilere iyi bir haber olarak Windows alternatifi işletim sistemleri olduğunu belirtmek isteriz.

Windows Alternatifi İşletim Sistemleri

MacOS İşletim Sistemi

Mac OS

Windows işletim sisteminden daha önce yapımına başlanılarak Windows’a rakip olarak işine başladı. Ancak bu işletim sistemi yalnızca Apple marka bilgisayarlara özel olarak tasarlanmış olup günümüz normal bilgisayarlarında maalesef kullanılamamaktadır.
Kullanım kolaylığı ve sık tercih edilen özellikte olmasına karşın Windows’un altında yer almasına neden olan bir etken var. Fiyat konusunda Windows işletim sistemi ve bilgisayarlarına göre daha üst segmentte yer alıyor.

Linux İşletim Sistemleri

Linux

Sistemleri diyoruz çünkü Linux tabanlı birçok işletim sistemi mevcut. Her insanın isteğine, tercihine ve bilgisayar donanımlarına bağlı olarak birçok farklı çeşit bulunuyor.
Linux işletim sistemlerinin kullanılması açık kaynaklı bir işletim sistemi olmasındandır. Dünya çapında milyonlarca bilgisayarda aktif olarak kullanılmaktadır. Çoğu bilgisayar kullanıcısı Windows’a alternatif olarak bu işletim sistemini kuruyor.
Tercih edilmesinin sebebi sadece açık kaynaklı olması değil. Güvenli bir işletim sistemi olması ve saldırı değerinin diğer işletim sistemlerine göre daha az olması bu Windows alternatifi işletim sistemini değerli hale getiriyor.

Chrome OS

Chrome OS

Google’ın çekirdeği olarak üretilmiş ve düşük sistemlere sahip bilgisayarlar için tavsiye konusu olan bu işletim sistemi Windows alternatifi olarak sunulmaktadır. USB bellek içerisine bile rahatlıkla kurulabilen, ayrıca taşınabilir ve her bilgisayarda çalışabilir olması nedeniyle listemizde yer edinmiş durumda.
“Ben oyun oynamam, internette gezinir ve video izlerim” diyorsanız bu işletim sistemi sadece size özel yapılmış. Basit tasarımı ve kullanım kolaylığıyla telefon rahatlığını bu Windows alternatifi işletim sistemi içerisinde bulabilirsiniz.

ReactOS

ReactOS

Bu alternatif işletim sistemi 1996 yılında Windows işletim sisteminin klonu olarak piyasaya çıkmıştı. Eski tarz işletim sistemlerini sevenler ve yine bir önceki tavsiyemiz olan Chrome OS işletim sistemi gibi flash belleklere kolaylıkla yüklenebilir ve taşınabilir.
Bu Windows alternatifi işletim sistemi, internet gezginleri için tasarlanmış olup büyük yüklü işler için tavsiye edilmemektedir.

Free BSD

Windows alternatifi işletim sistemleri
Free BSD

Web sunucularıyla uğraşan kişilere tavsiye edebileceğimiz en çok kullanılan Windows alternatifi işletim sistemlerinden birisidir.
Apple’ın bilgisayarlarında kullandığı Mac OS işletim sistemlerinden tutun, PS4 gibi meşhur işletim sistemlerinde Free BSD’nin kodlarıyla karşılaşmanız mümkün. Ancak diğer işletim sistemlerine nazaran sizlere bir masaüstü ortamı sunmamakta. Bu nedenle sadece gizlilik ve güvenlik tercihi arayanlar için önerebileceğimiz bir Windows alternatifi işletim sistemi diyebiliriz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap