İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bilim
  3. Yapay Zeka Teknolojisi Nedir? Tehlikesi Var Mı?

Yapay Zeka Teknolojisi Nedir? Tehlikesi Var Mı?

yapay-zeka

Yapay zeka teknolojisi, bir bilgisayarın ya da bilgisayarın kontrolünde ki robotun, zevki ve işlevsel canlılara benzer şekilde hareket etmesi kabiliyetidir. Özellikle insanlar gibi düşünmeyi yapabilen yapay zeka, hayatımızın her yerinde bizlerle birlikte yaşamaya başladı. Cep telefonumuzda, bilgisayarımızda, tabletlerimizde, oyun konsollarımızda bizlerle birlikte adeta nefes alıyor. Düşünebiliyor, konuşabiliyor, makale hatta şiir yazabiliyor.

Peki, sizce insan beceri ve yeteneklerinin çoğunu yapmaya başlayan bu yapay zeka teknolojisi zararlı mı? Yoksa ilerde işlerimizi elimizden mi alacak? Ya da filmlerde gördüklerimiz gibi bize düşman mı olacak? Kafalarda bir sürü cevaplanmayı bekleyen soru… Dünyamız tam bir teknoloji dünyası olmaya başlamış ve insanlar artık teknolojiyle bütünleşmişken acaba yanlış mı yapıyoruz? Bunları birlikte incelemeye ne dersiniz?

Yapay Zeka Tehlikeli Mi?

Yıl, 2017… Dünyanın ilk yapay zekanın desteklediği insanımsı robotu ortaya çıktı: Sophia… Daha sonrasında Amerika Birleşik Devletleri’nde bir talk show programı. Program sunucusu Sophia ile taş- kağıt- makas oynuyor. Sophia kazanıyor ve aynen şunları söylüyor : “‘Ben kazandım! Bu insan ırkını domine etmek için iyi bir başlangıç.” Aslında ilk bakışta çok ürkütücü gelmese de biraz daha söylediklerini anlamlandırdıkça insanın içi ürperiyor değil mi? Kesinlikle öyle. Özellikle de yapay zekanın teknolojisi artık her yerde. Her şeyin içinde. Bu robotlar belki nereye gittiğimizden hangi yemeği sevdiğimize kadar her şeyi biliyor. Peki bir gün bize karşı bunları kullanabilir mi?

yapay-zeka-nedir

Aslında yerinde ve amacına uygun kullanıldığında yapay zekalar hayatımızı kolaylaştıran ve bize özgürlükler getiren çok büyük bir teknoloji. Artık vazgeçilmezimiz. Hem de gittikçe büyüyen bir sektör. Bu açıdan bakıldığında olumlu bir şekilde kullanırsak bizim için ne kadar faydalı ve önemli olduğunu söylememize gerek yok. En basitinden artık banka kuyruklarında zaman kaybetmiyoruz ya da bulmak istediğimiz yeri kolayca bulabiliyoruz… Bir sürü avantaja sahip ve güzel bir teknoloji diyebiliriz. Fakat olumlu anlamda ve iyi niyetle kullanıldığında.

Gelecekte bizi nelerin beklediği bilinmez ama kötü niyetli yazılımcılar ya da robotların yaptığımız işlerin çoğunu yapabildiği bir dünya da yapay zekanın tehlikesi ortaya çıkabilir. Elon Musk, Stephan Hawking… Gibi insanların bu noktada endişeleri var. Fakat geleceğin dünyasında neler olacağını şimdiden bilemeyiz değil mi? En iyisi olumlu ve güzel deneyimlerimizi arttırmak. İşimize yarayan özellikleri kullanmak için çabalamak.

Yapay Zekayı Nasıl Öğrenirim?

Yapay zeka teknolojisi, Türkiye’de yer alan bazı üniversitelerde öğrenilebilir. Hacettepe üniversitesi, TOBB Üniversitesi, Bahçeşehir Üniversitesi… Gibi önde gelen üniversiteler artık yapay zeka mühendisliği bölümlerini açmaya başladılar.

Gelişen dünya da bizim de yer almamız ve artık kendi üretimlerimizi arttırmak adına. Aynı zamanda ben okulda değil de kendim öğrenmek istiyorum diyorsanız da çok fazla imkan mevcut. Meb destekli kurslar, Udemy üzerinden kod geliştirme ve öğrenmeyi sağlama… Gibi bir çok öğrenme platformuna sahipsiniz. Öğrenmek istediğinizde sizleri büyük bir bilgi deryası ve uzun yıllar uğraşacağınız kocaman bir serüven sizi bekliyor olacak haberiniz olsun.

50 Soruda Yapay Zeka Kitabı

yapay-zeka

Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Cem Say tarafından yazılmış bu kitap, 50 soruda yapay zeka nedir? Ne değildir? Tarihçesi nedir? Gibi konularla size yapay zekanın ne olduğunu herkesin ilgisini çekebilecek bir şekilde tanımlıyor. Başlangıç için gerçekten verimli ve etkili olan bu kitap sizlere özellikle nerelerde kullanılabileceğini ve tarihinin nerelere dayandığını çok güzel bir şekilde aktarmış.

Her şeyden önce gelişmek ve geleceğin dünyasında var olmak için bu teknoloji çok önemli. Amerika, İsrail, Avrupa Ülkeleri… Bu teknolojiye milyonlarca dolar yatırım yapıyor. Neden mi? Çünkü gelişmenin ve gelecekte var olmanın tek yolu bu da ondan. Ülkelerin birbirine üstünlük kurmak için adeta yarıştıklarını izliyoruz televizyonlarda. Biliyoruz ki ileride konuşan, iş yapan, çalışan robotlar her yerde olacaklar. Bilim kurgu filmleri gerçek olur da bize savaş açarlar mı bilemeyiz. Fakat biz şu an onlara savaş açarsak gelecekte yenilmiş olacağız ondan eminiz.

Bu yeni ve geliştirilebilir teknolojiyi hayatımızın her alanında uygulamak ve kurgulamak çok önemli. Yapay zeka teknolojisi, bizim kurtuluşumuz ve geleceğimiz olacaktır. İleride bu konuda çalışma yapan insanlar da gözde meslek gruplarından birine sahip olacaktır. Aklınızda bulunsun!

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap